Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Calineczka - Problematyka

Calineczka była niezwykle piękną, urodziwą dziewczynką, obdarzoną cudownym głosem. Stąd tyle różnych zwierząt zabiegało o jej rękę. Bezbronna nie chcąc wyjść za syna ropuchy i kreta, musiała szukać pomocy u innych. Tak trafiła do domu przyjaznej myszy, która pozwoliła jej u siebie zostać. Przyjaciele chrabąszcza z kolei nie widzieli w niej nic nadzwyczajnego, a wręcz była dla nich brzydka, toteż chrabąszcz po chwilowym zauroczeniu zmienił o niej zdanie i odniósł ją na kwiatek.

Calineczka początkowo jest postacią niedookreśloną. Sama nie wie, co o sobie myśleć, patrzy na siebie oczyma innych. Wierzy chrabąszczom, które mówią, że jest brzydka. To pomoc innych zwierząt (mysz, jaskółka) uchroniły ją przed ślubem z synem ropuchy i kretem. Gdyby do któregoś z nich doszło, dziewczynka najprawdopodobniej nie byłaby szczęśliwa, gdyż oni nie potrafili dostrzec jej prawdziwego, ukrytego piękna.

Z upływem czasu obserwujemy jak Calineczka nabiera coraz większej odwagi stawienia światu czoła. Zaczyna pomagać innym. Odnajduje spokój i radość w opiekowaniu się jaskółką – jest dla niej czuła, niesamowicie troskliwa, wierna i oddana. Zdobywa się też na decyzję, że ucieknie przed kretem, gdyż nie wyobrażała sobie wspólnego z nim życia. W końcu Calineczka odnalazła swe szczęście w dalekiej, pięknej krainie, gdzie poślubiła króla kwiatów – chłopczyka równie delikatnego i niezwykłego jak ona.

Baśń Andersena uczy nas, że życie wymaga od nas ciągłej aktywności, czujności, wychodzenia problemom i przeciwnościom losu odważnie na przeciw. W życiu nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Potrzeba wielkiej odwagi i wytrwałości, by walczyć o swoje szczęście i swoje miejsce w świecie. Taką walkę podejmuje właśnie na naszych oczach Calineczka. Początkowo nie jest jej łatwo, wszystko układa się nie